A metal sample weighing 45.0g and at a temperature of 99.1degrees C was placed i
ID: 816985 • Letter: A
Question
A metal sample weighing 45.0g and at a temperature of 99.1degrees C was placed in 38.6g of water in a calorimeter at 25.0 degrees C. The calorimeter reached a maximum temperature of 32.8 degrees C.a. What was the change in temp?
b. What was the change in temp. of the metal?
c. How much heat flowed into the water?
d. Calculate the specific heat capacity of the metal? c=4.18
e. What is the approximate molar mass of the metal?
A metal sample weighing 45.0g and at a temperature of 99.1degrees C was placed in 38.6g of water in a calorimeter at 25.0 degrees C. The calorimeter reached a maximum temperature of 32.8 degrees C.
a. What was the change in temp?
b. What was the change in temp. of the metal?
c. How much heat flowed into the water?
d. Calculate the specific heat capacity of the metal? c=4.18
e. What is the approximate molar mass of the metal?
Explanation / Answer
a. the change in temp = 32.8 - 25.0 = 7.8 degree C.
b. the change in temp. of the metal = 32.8 - 99.112471.03 = -66.3 degreeC.
c. heat flowed into the water = m x C x ?T = 38.6 x 4.18 x 7.8 = 1258.5 J
d. specific heat capacity of the metal = m x C x ?T = 45.0 x 4.18 x (-66.3) = -12471.03 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.