You have 500.0 mL of a buffer solution containing 0.30 M acetic acid (CH_3COOH)
ID: 945774 • Letter: Y
Question
You have 500.0 mL of a buffer solution containing 0.30 M acetic acid (CH_3COOH) and 0.20 M sodium acetate (CH_3COONa). What will the pH of this solution be after the addition of 20.0 mL of 1.00 M NaOH solution? [K_a = 1.8 10^-5] 4.65 4.71 4.56 4.84 5.07 Calculate the percent ionization of cyanic acid, K_a = 2.0 10^-4, in a buffer solution that is 0.50 M HCNO and 0.10 M NaCNO. 0.02% 0.10% 0.20% 2.0% 20% In which one of the following solutions will acetic acid have the greatest ionization? 0.1 MCH_3COOHExplanation / Answer
pKa = -log (2 x 10^-4)
= 3.70
pH = pKa + log [salt / acid]
= 3.70 + log (0.1 / 0.5)
= 3.00
pH = -log[H+]
[H+] = 10^-pH = 10^-3
[H+] = 1 x 10^-3 M
percent ionization % = ( [H+] / initial) x 100
= (1 x 10^-3 / 0.5) x 100
= 0.2 %
answer : c) 0.2 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.