You have 12 m of 0.9 mm diameter copper wire and abattery capable of passing 25A
ID: 1670267 • Letter: Y
Question
You have 12 m of 0.9 mm diameter copper wire and abattery capable of passing 25A through the wire. (a) What magnetic field strength could you obtain inside a 2.0 cmdiameter solenoid wound with the wire as closely spaced aspossible?________T
(b) What magnetic field strength could you obtain at the center ofa single circular loop made from the wire?
_________T
Hmmm! (a) What magnetic field strength could you obtain inside a 2.0 cmdiameter solenoid wound with the wire as closely spaced aspossible?
________T
(b) What magnetic field strength could you obtain at the center ofa single circular loop made from the wire?
_________T
Hmmm!
Explanation / Answer
The number s of turns in the soleniod is N = 12m / 2 r here r = 0.01m N = 12m / 2 (0.01) = 191turns Length of the soleniod is L = (0.9x10^-3)(191) = 0.1718m The magnetic field strength is B =o N I / L = ( 4x10^-7) (191)(25) / 0.1718 = 0.0349T = 0.035T Magnetic field at the center of a single coil is B =o I / 2 r Here 2 r = 12m =(4x10^-7)(25) / 12 =2.62x10^-6 TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.