You have $30,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with a
ID: 2706749 • Letter: Y
Question
You have $30,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with an expected return of 11 percent and Stock Y with an expected return of 9.0 percent. If your goal is to create a portfolio with an expected return of 10.42 percent, how much money will you invest in Stock X and Stock Y?
You have $30,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock X with an expected return of 11 percent and Stock Y with an expected return of 9.0 percent. If your goal is to create a portfolio with an expected return of 10.42 percent, how much money will you invest in Stock X and Stock Y?
Explanation / Answer
10.42 = x*11+(1-x)*9
10.42-9 = 2x
x = 1.42/2 = .71
1-x = .29
amount invested in stock X = .71*30000 = $21300
amount invested in stock Y = .29*30000 = $8700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.