You have $269,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock H, with
ID: 2761053 • Letter: Y
Question
You have $269,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock H, with an expected return of 14.4 percent, and Stock L, with an expected return of 12 percent.
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 12.95 percent, how much money will you invest in Stock H and in Stock L? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.
You have $269,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock H, with an expected return of 14.4 percent, and Stock L, with an expected return of 12 percent.
Explanation / Answer
Solution:
Let assume weight of Stock L in portfolio = W
So, the weight of Stock H in portfolio = 1 – W
Portfolio Expected Return = (Expected Return of Stock L x Weight of Stock L) + (Expected Return of Stock H x Weight of Stock H)
12.95% = (12% x W) + [14.40% x (1-W)]
Or
0.1295 = 0.12W + 0.144 – 0.144W
0.1295 – 0.144 = 0.12W – 0.144W
0.0145 = 0.024W
W = 0.60
To create a portfolio with an expected return of 12.95%, the weight of stock should be as follows:
Weight of Stock L in portfolio = 0.60
And Weight of Stock H in portfolio = 1 – 0.6 = 0.4
Investment in Stock H = $269,000 x 0.4 = $107,600
Investment in Stock L = $269,000 x 0.6 = $161,400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.