Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Balance the redox reaction below in acid solution: BiO_3^- + Fe^2+right arrow Bi

ID: 942335 • Letter: B

Question

Balance the redox reaction below in acid solution: BiO_3^- + Fe^2+right arrow Bi^3+ + Fe^3+ 50.00ml of BiO_3^- is titrated with 26.43ml 0.02982M Fe^2+. What is the molar concentration of BiO_3^-? Flow many mg of NaBiO_3were in the 50.00ml sample? What volume ofO_2 (in ml) is produced when 25.00 g of 3.00%(m/m) H_2O_2 is completely reduced by the addition of excess MnO_4, at 20.0degreeC and 748 mmHg. What is the volume strength of this solution (assuming d_H2O2 = 1.00g/ml)? H_2O_2 + MnO_4^- right arrow O_2 + Mn^2+

Explanation / Answer

Answer2) We are given the [Fe2+] = 0.02982 M , volume = 26.43 mL

Volume of BiO3- = 50.00 mL.

Moles of Fe2+ = 0.02980 M * 0.02643 L

                      = 0.000788 moles

From the balanced reaction equation

2 moles of Fe2+ = 1 moles of BiO3-

So, 0.000788 moles of Fe2+ = ?

= 0.000394 moles of BiO3-

So, [BiO3-] = 0.000394 moles / 0.050 L

                  = 0.00788 M

We know, 1 mole of BiO3- = 1 moles of NaBiO3 = 0.000394 moles

So, mass of NaBiO3 = 0.000394 moles * 279.968 g/mol

                                  = 0.110 g

                                   = 110 mg

3) Given, 25.00 g of 3.00 % (m/m) H2O2 , T = 20.0oC , P = 748 mmHg

Density of H2O2 = 1.00 g/mL

Balanced reaction –

5H2O2 + 2MnO4- + 6H+------> 5 O2 + 2 Mn2++ 8H2O

Mass of H2O2 = 25 g *3.00 % / 100 %

                        = 0.75 g

Moles of H2O2 = 0.75 g / 34.016 g.mol-1

                         = 0.0220 moles

From the balanced equation –

5 moles of H2O2 = 5 moles of O2

So, 0.0220 mole of H2O2 = ?

= 0.0220 moles of O2

At 20oC the water vapor pressure = 17.5 mm Hg

So, P of O2 = 748 mm Hg – 17.5 mm Hg

                   = 730.5 mm Hg

                    = 0.961 atm

using the ideal gas law volume of O2

PV = nRT

So, V = nRT/P

           = 0.0220 moles * 0.0821 L.atm/mol.K*293 K / 0.961 atm

           = 0.552 L

            = 552 mL

Volume of H­2­O2 = 0.75 g / 1.00 g/mL

                            = 0.75 mL

So, volume strength = 552 mL / 0.75 mL

                                 = 736 mL O2/ mL H2O2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote