Balance the following fe(s) +H_2O(g) rightarrow fe_3o_4 (s) + H_2(g) 2, 4, 1, 4
ID: 1014060 • Letter: B
Question
Balance the following fe(s) +H_2O(g) rightarrow fe_3o_4 (s) + H_2(g) 2, 4, 1, 4 3, 2, 1, 4 4, 2, 1, 5 3, 4, 1, 4 In the reaction, 2 H202 rightarrow 2 H_20 + 0_2, what is the number of moles of 0_2 produced by the decomposition of 32g of hydrogen peroxide, H_202- 34 0.470 0.941 1.88 In the above question #7, what is the estimated percent yield if you isolated only 8g of 02? 53% 58% 60% 64% In the reaction, 2 A1 + 3 Cl2 rightarrow Al_2Cl_6 If you mix 5.40 g of A1 with 8.10g of Cl_2 What mass of Al_2Cl_6 can form? 8.1g 9.6g 10.lg 11.lgExplanation / Answer
5. Balanced equation coefficients,
a. 2,4,1,4
6. In the reaction,
moles of Zn = 7 g/65.38 g/mol = 0.11 mol
moles of HCl = 0.1 mol
If all of Zn is consumed, we would need = 0.11 x 2 = 0.22 mol HCl
Since mols of HCl available is less, the limiting reactant would be,
c. HCl
7. moles of H2O2 = 32 g/34.0147 g/mol = 0.94 mols
2 moles of H2O2 gives 1 mole of O2
So moles of O2 produced would be,
b. 0.470
8. Percent yield = 8 x 100/(0.47 mol x 32 g/mol) = 53%
Answer : a. 53%
9. moles of Al = 5.40 g/26.98 g/mol = 0.20 mols
moles of Cl2 = 8.10 g/70.906 g/mol = 0.114 mols
Is all of Al is consumed, we would need = 0.20 x 3/2 = 0.3 mols of Cl2
Since moles of Cl2 is les than required, this is limiting reagent
Mass of Al2Cl6 formed =0.114 mol x 266.68 g/mol/3 = 10.1 g
Answer : c. 10.1 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.