Balance the following chemical equations using the smallest whole numbers (NO FR
ID: 877704 • Letter: B
Question
Balance the following chemical equations using the smallest whole numbers (NO FRACmoNS% Use numbers only not words. For example, write "3', not three. IF THE COEFFICIENT is 1, DO NOT LEAE IT BLANK!!: C3H6 (g) NH3 (g) O2 (g) (go H20 (g) For the following reaction: Before 15.0 g of H2S reacts with 10.00 g of SO2, the initial amount of moles of H2S are initial amount of moles of 2 are mol. (USE PROPER SIG FIGS FOR EACHn How many moles of H20 will be produced? mol How many grams of S will be produced? mol and theExplanation / Answer
Answer –
We are given , reaction and we need to balance it to smallest whole number –
C3H6(g) + NH3(g) + O2(g) ------> C3H3N(g) + H2O(g)
Now we need to balance each element at one time
C3H6(g) + NH3(g) + O2(g) ------> C3H3N(g) + H2O(g)
C = 3 C = 3
H = 9 H = 5
N = 1 N = 1
O = 2 O = 1
Now in this reaction there is already C and N balanced, now we need to balance the H element- In the reactant side there are 9 H and in the product side there is 5 only, so we need number even number for H
C3H6(g) + 2 NH3(g) + O2(g) ------> C3H3N(g) + H2O(g)
C = 3 C = 3
H = 12 H = 7
N = 2 N = 1
O = 2 O = 1
Now we need to balance the N – in the reactant side there are 2 N and in product there is 1 N
So we need to put 2 in front of C3H3N
C3H6(g) + 2 NH3(g) + O2(g) ------> 2 C3H3N(g) + H2O(g)
C = 3 C = 6
H = 12 H = 8
N = 2 N = 2
O = 2 O = 1
Now we need to balance the C – in the reactant side there are 3 C and in product there are 6 C
So we need to put 2 in front of C3H6
2 C3H6(g) + 2 NH3(g) + O2(g) ------> 2 C3H3N(g) + H2O(g)
C = 6 C = 6
H = 18 H = 8
N = 2 N = 2
O = 2 O = 1
Now we need to balance the H – in the reactant side there are 18 H and in product there are 8 H ,So we need to put 6 in front of H2O
2 C3H6(g) + 2 NH3(g) + O2(g) ------> 2 C3H3N(g) + 6H2O(g)
C = 6 C = 6
H = 18 H = 8
N = 2 N = 2
O = 2 O = 6
Now we need to balance the O – in the reactant side there are 2 O and in product there are 6 O, So we need to put 3 in front of O2
2 C3H6(g) + 2 NH3(g) + 3O2(g) ------> 2 C3H3N(g) + 6H2O(g)
C = 6 C = 6
H = 18 H = 8
N = 2 N = 2
O = 6 O = 6
Now this reaction get balanced
So balanced reaction is –
2 C3H6(g) + 2 NH3(g) + 3O2(g) ------> 2 C3H3N(g) + 6H2O(g)
Now in second question we are given,
2H2S + SO2 ---> 3S + 2 H2O
Mass of H2S = 15.0 g , mass of SO2 = 10.00 g
Moles of H2S = 15.0 g / 34.0818 g.mol-1
= 0.440 moles of H2S
Moles of SO2 = 10.00 g / 64.064 g.mol-1
= 0.156 moles of SO2
Limiting reactant –
We need to calculate moles of S from both the reactant
Moles of S from H2S
From the balanced equation –
2 moles of H2S = 3 moles of S
So, 0.440 moles of H2S = ?
= 0.440 moles of H2S * 3 moles of S / 2 moles of H2S
= 0.660 moles of S
Moles of S from SO2
From the balanced equation –
1 moles of SO2 = 3 moles of S
So, 0.156 moles of SO2 = ?
= 0.156 moles of SO2* 3 moles of S / 1 moles of SO2
= 0.468 moles of S
So moles of S getting lowest from the SO2, so SO2 is the limiting reactant.
Mole of H2O from the limiting reactant
1 moles of SO2 = 2 moles of H2O
So, 0.156 moles of SO2 = ?
= 0.156 moles of SO2* 2 moles of H2O / 1 moles of SO2
= 0.313 moles of H2O
Mass of S = 0.468 moles * 32.066 g/mol
= 15.0 g of S
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.