The equilibrium constant, K_c, is calculated using molar concentrations. For gas
ID: 940806 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, K_c, is calculated using molar concentrations. For gaseous reactions another form of the equilibrium constant, K_P, is calculated from partial pressures instead of concentrations. These two equilibrium constants are related by the equation K_p = K_C(RT)^Delta n where R = 0.08206 L atm/(K mol), T is the absolute temperature, and Delta n is the change in the number of moles of gas (sum moles products -sum moles reactants). For example, consider the reaction N_2(g) + 3H_2(g) 2NH_3(g) for which Delta_n = 2 -(1 + 3) = -2. For the reaction 3A(g) + 3B(g) C(g) K_c = 53.0 at a temperature of 153 degree C Calculate the value of K_p. Express your answer numerically. For the reaction X(g) + 3Y(g) 3Z(g) K_p = 2.28 times 10^-2 at a temperature of 389 degree C. Calculate the value of K_c. Express your answer numerically.Explanation / Answer
part A
Kp = Kc(RT)^Dn
x = 53 (0.08206*426.15)^(-5)
x = kp = 1.01*10^(-6)
part B
53 = Kc(RT)^Dn
(2.28*10^(-2)) = x(0.08206*662.15)^(-1)
Kc = 1.24
x = kc = 4.2*10^-4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.