The equilibrium constant is 8.8 x 10 2 at a particular temperature for the react
ID: 967472 • Letter: T
Question
The equilibrium constant is 8.8 x 102 at a particular temperature for the reaction:
H2(g) + I2(g) 2HI(g)
Use this information to decide what will happen, given the following sets of initial conditions:
Will the reaction shift to the left, to the right or will the system be at equilibrium?
A 1.0 L flask contains 0.0454 mol H2, 0.011 mol I2 and 0.663 mol HI.
A 2.0 L flask contains 1.21 mol H2, 0.077 mol I2 and 8.41 mol HI.
PH2 = 0.35 torr, PI2 = 0.062 torr, PHI = 6.02 torr
PH2 = 0.5625 torr,PI2 = 0.062 torr, PHI = 5.54 torr
Explanation / Answer
The equilibrium constant is 8.8 x 102 at a particular temperature for the reaction:
Given chemical transformation is,
H2(g) + I2(g) 2HI(g)
Number of moles of gaseous product Np = 2
And Number of moles of gaseous reactant Nr = 1+1 = 2
n = Np-Nr = 2-2 = 0
Kp = Kc numerically same.
Kp = P2HI / PH2 x PI2
Kc = [HI]2/[H2][I2]
And given that the equilibrium constant
Kp = Kc =8.8 x 102
For any Kp (Or Kc) < 8.8 x 102 : reaction in reverse direction i.e. Reactant formation favored.
And for any Kp (or Kc) > 8.8 x 102 : reaction in forward direction i.e. Product formation favored.
For Kp (or Kc) = 8.8 x 102 : reaction is at equilibrium and favored in neither direction.
Based on this let us find appropriate equilibrium (Kp of Kc ) for given set of conditions,
1) A 1.0 L flask contains 0.0454 mol H2, 0.011 mol I2 and 0.663 mol HI.
[HI] = 0.663 moles /1 L = 0.663 M/L,
[I2] = 0.011moles /1L = 0.011 M/L,
[H2] = 0.0454 mol/ 1L = 0.0454 M/L
Using these concentrations, let us calculate new equilibrium constant say K1
K1 = [HI]2/[H2][I2]
K1 = (0.663)2/(0.0454)(0.011)
K1 = 8.02 x 102
K1 < 8.8 x 102
K1 < Kc
Hence reaction in reverse direction will be favored.
============================================
2) A 2.0 L flask contains 1.21 mol H2, 0.077 mol I2 and 8.41 mol HI.
[HI] = 8.41 moles /2 L = 4.205 M/L,
[I2] = 0.077moles /2L = 0.0385 M/L,
[H2] = 1.21 mol/ 1L = 0.605 M/L
Using these concentrations, let us calculate new equilibrium constant say K1,
K2 = [HI]2/[H2][I2]
K2 = (4.205)2/(0.0385)(0.605)
K2 = 7.59 x 102
K2 < 8.8 x 102
K2 < Kc
Hence reaction in reverse direction will be favored.
3) PH2 = 0.35 torr, PI2 = 0.062 torr, PHI = 6.02 torr
Let new equilibrium constant be K3,
K3 = P2HI / PH2 x PI2
K3 = (6.02)2 /(0.062)(0.35)
K3 = 16.70 x 102
K3 > 8.8 x 102
K3 > Kp
Hence forward reaction i.e. product formation will be favored.
4) PH2 = 0.5625 torr,PI2 = 0.062 torr, PHI = 5.54 torr
Let new equilibrium constant be K4,
K4 = P2HI / PH2 x PI2
K4 = (5.54)2 /(0.062)(0.5625)
K4 = 16.70 x 102
K4 = 8.8 x 102
K4 = Kp
Hence reaction will be favored in neither direction.
============================xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx============================================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.