The equilibrium constant, K c, is calculated using molar concentrations. For gas
ID: 937023 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, Kc, is calculated using molar concentrations. For gaseous reactions another form of the equilibrium constant, Kp, is calculated from partial pressures instead of concentrations. These two equilibrium constants are related by the equation
Kp=Kc(RT)?n
where R=0.08206 L?atm/(K?mol), T is the absolute temperature, and ?n is the change in the number of moles of gas (sum moles products - sum moles reactants). For example, consider the reaction
N2(g)+3H2(g)?2NH3(g)
for which ?n=2?(1+3)=?2.
For the reaction
3A(g)+3B(g)?C(g)
Kc = 40.0 at a temperature of 173?C .
Calculate the value of Kp.
Explanation / Answer
The reaction is
3A + 3B ----> C
delta n = 1 - (3+3) = -5
Kp = Kc (RT) delta n
T = 173 + 273 = 446 K
=> Kp = 40 x (0.08206 x 446) -5
=> Kp = 6.09 x 10-7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.