The equilibrium constant for the ammonia synthesis reaction at 500 K: N2 +3H2 <—
ID: 714359 • Letter: T
Question
The equilibrium constant for the ammonia synthesis reaction at 500 K:N2 +3H2 <—> 2NH3 Kp = 0.10 atm^-2
If the ratio of N2 and H2 partial pressures is maintained at 1:3, what total pressure in the reactor is necessary to achieve a 1 atm partial pressure of ammonia at 500 K? The equilibrium constant for the ammonia synthesis reaction at 500 K:
N2 +3H2 <—> 2NH3 Kp = 0.10 atm^-2
If the ratio of N2 and H2 partial pressures is maintained at 1:3, what total pressure in the reactor is necessary to achieve a 1 atm partial pressure of ammonia at 500 K?
N2 +3H2 <—> 2NH3 Kp = 0.10 atm^-2
If the ratio of N2 and H2 partial pressures is maintained at 1:3, what total pressure in the reactor is necessary to achieve a 1 atm partial pressure of ammonia at 500 K?
Explanation / Answer
Solution :-
N2 + 3H2 ----> 2 NH3
Kp=0.10 atm^-2
Partial pressure of NH3 = 1.0 atm
Lets calculate the equilibrium partial pressures of the H2 and N2
Kp = [NH3]^2 /[N2][H2]^3
0.10 atm^-2= [1 atm]^2 / [x][3x]^3
0.10 = 1/[27x^4]
x^4= 1/[27*0.1]
x^4 = 0.370
x= (0.370)^(1/4)
x= 0.78 atm
Therefore since partial pressure of N2 = x = 0.78 atm
and H2 = 3x = 3*0.78 atm= 2.34 atm
Total pressure = N2+H2+NH3
= 0.78 atm + 2.34 atm + 1.0 atm
= 4.12 atm
Therefore total pressure neccessary in the reactor is 4.12 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.