PLEASE SHOW WORK When calcium carbonate is added to hydrochloric acid, calcium c
ID: 935527 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW WORK
When calcium carbonate is added to hydrochloric acid, calcium chloride, carbon dioxide, and water are produced.
How many grams of calcium chloride will be produced when 28.0 g of calcium carbonate are combined with 15.0 g of hydrochloric acid?
Which reactant is in excess and how many grams of this reactant will remain after the reaction is complete?
2 PLEASE SHOW WORK
Cryolite, Na3AlF6(s), an ore used in the production of aluminum, can be synthesized using aluminum oxide.
Balance the equation.
If 12.0 kilograms of Al2O3(s), 60.4 kilograms of NaOH(l), and 60.4 kilograms of HF(g) react completely, how many kilograms of cryolite will be produced?
PLEASE SHOW WORK When calcium carbonate is added to hydrochloric acid, calcium chloride, carbon dioxide, and water are produced. How many grams of calcium chloride will be produced when 28.0 g of calcium carbonate are combined with 15.0 g of hydrochloric acid? What is the total mass of the excess reactants left over after the reaction is complete? Which reactants will be in excess? If 12.0 kilograms of Al2O3(s), 60.4 kilograms of NaOH(l), and 60.4 kilograms of HF(g) react completely, how many kilograms of cryolite will be produced? 2 PLEASE SHOW WORK Cryolite, Na3AlF6(s), an ore used in the production of aluminum, can be synthesized using aluminum oxide. Balance the equation Which reactant is in excess and how many grams of this reactant will remain after the reaction is complete?Explanation / Answer
1) For each mole of calcium carbonate we need 2 of hydrochloric acid.
So we got that 1 mol of CaCO3 = 40,08g+12,00g+(15,99g x3) = 100,05g
1mol of HCl = 1,00g=35,44g= 36,44g ==> 2 mol of HCl = 72,88g
1mol of CaCl2 =40,08g + (35,44g x2) ==> 110,96g
100,05g CaCO3----------72,88g HCl
28,00g CaCO3---------X: 20,39 g HCl
if we have 28,00 g of calcium carbonate we will need 20,93g of hydrochloric acid, but we only have 15,00g so calcium carbonate is in excess.
72,88g HCl -------------------100,05g CaCO3
15,00g HCl-------------------X: 20,59g CaCO3
15g of HCl reacts with 20,59g of CaCO3 so we got 28,00g-20,59g = 7,59g of CaCO3 in excess.
If 72,88g HCl --------(produces)----------110,96g CaCl2
20,39g HCl----------(will produce)---------x:31,04g Cacl2
2) Al2O3(s) + 6NaOH(l) + 12HF(g) ---> 2Na3AlF6(s) + 9H2O(g)
12kg Al2O3 =1200g
60,4kg NaOH =60400g
60,4kg 12HF= 60400g
1mol of Al2O3 =(26,98g x2) + (15,99g x3) = 101,93g
1mol of HF = 1,00g +18,99g =19,99g ===> 12 mol of HF = 239,88g
1mol of NaOH= 22,98g +15,99g +1,00g = 39,97g ===> 6mol of NaOH = 239,82g
1 mol of Na3AlF6 =(22,98g x3)+26,98g + (18,99g x6) = 209,86g ===> 2 mol of Na3AlF6 = 419,72g
101,93g Al2O3---reacts with------239,82g NaOH
if we have 1200g Al2O3 ------we will need ----x: 2823,34g NaOH
101,93g Al2O3---reacts with------239,88g HF
if we have 1200g Al2O3---we will need----x: 2824,05g HF
So NaOH and HFwill be in excess. 60400g-2823,34g NaOH=57576,66g ==> 57,57kg NaOH (excess)
60400g-2824,05g HF= 57575,95g ==> 57,57kg HF (excess)
Total mass of excess reactants: 57,57kg+57,57kg= 115,14kg
if 101,93g Al2O3---produces-----419,72g of Na3AlF6
1200g Al2O3---will produce-----x: 4941,27g of Na3AlF6
4941,27g of Na3AlF6 = 4,94kg of cryolite.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.