PLEASE SHOW WORK (also please reference submission history for incorrect answers
ID: 1495711 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW WORK (also please reference submission history for incorrect answers)
The height of the Washington Monument is measured to be 170 m on a day when the temperature is 35.0degreeC. Assume its thermal coefficient of linear expansion is 2.5 times 10^-6/degreeC. What will its height be, in meters, on a day when the temperature falls to -10.0degreeC? -Use the formula for the expanded (or contracted) length in terms of the initial length, thermal coefficient of linear expansion, and temperature change. -Use the formula for the expanded (or contracted) length in terms of the initial length, thermal coefficient of linear expansion, and temperature change.Explanation / Answer
Delta L/L= alpha L *DeltaT
Delta L= 170m*2.5*10^-6*45
delta L=0.019125
Then length = 170-0.019125= 169.98m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.