Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PLEASE SHOW WORK 1. A pressure of 10.0 mm Hg is measured using a constant-volume

ID: 2270928 • Letter: P

Question

PLEASE SHOW WORK


1. A pressure of 10.0 mm Hg is measured using a constant-volume gas thermometer at a temperature of 50.0 *C.  What is the pressure(in mm Hg) at the zero-point temperature 0*C?


2. A thermometer registers a chanve in temperature of 100 *F.  What change in temperature does this correspond to on the Kelvin Scale?


3. A bridge is made with segments of concrete 50 m long.  If the linear expansion coefficient is 12x10^(-6) (*C)^-1, how much spacing(in cm) is needed to allow for expansion during an extreme temperature of 150 *F?


4. A bicycle pump contains air at one atmosphere and 0*C.  As the tire is pumped up, the volume of air decreases by 50% with each stroke, what is the new pressure of air(in atm) in the chamber after the first stroke, assuming no temperature change?


5. a 5-g coin is dropped from a 300-m building.  If it reaches a terminal velocity of 45 m/s, and the rest of the energy is converted to heating the coin, what is the change in temperature (in *C) of the coin? (the specific hear of copper is 387 J/Kg *C.


6. a 100-kg studen eats a 200-calorie doughnut.  to "burn it off", he decides to climb the steps of a tall building.  How high would he have to climb to extend an equivalent amount of work? (1 food calorie=10^3 calories & 1 calorie=4.184 J)


Explanation / Answer

1.

T1=0+273 =273 K

T2=50+273=323 K

Given Volume as Constant ,so from PV=nRT

P1/P2 =T1/T2

10/P2 =273/323

P2=11.8 mm Hg

2.

A temperature difference of 1 F is equivalent to temperature difference of 0.556 C

so answer 100*0.556 =55.6

3.

dT=150 F =150*(5/9) =83.33

dL=alpha*L*dT

dL=12*10^-6*50*83.33

dL=0.05 m or 5 cm

4)

Given V2=0.5V1

and Temperature is constant

P1V1=P2V2

P1*V1 =P2*0.5V1

P2=P1/0.5 =2P1

given P1=1atm

P2=2 atm

5)

Energy converted into heat is

Q=dE=PE-KE =mgh-(1/2)mV^2

since Q=mc*dT

mc*dT =mgh-(1/2)mV^2

dT =[gh-0.5V^2]/c

dT =[9.8*300-0.5*45^2]/387

dT=4.98 C

dT=5 C (approx)

6)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote