49 and 50 please. Calculate the volume occupied by 35.2 g of methane gas (CH_4)
ID: 932115 • Letter: 4
Question
49 and 50 please. Calculate the volume occupied by 35.2 g of methane gas (CH_4) at 25.0 degree C and 1.00 atm. R = 0.0821 L atm/K mol. Which one of the following substances, will NOT display H-bonding? Consider 1.00 L of air in a patient's lungs at 37.0 degree C and 1.00 atm pressure. What volume would this air occupy if it were at 25 degree C under a pressure of 5.00 Times 10^-2 atm (a typical pressure in a compressed air cylinder)? Which substance is expected to have the highest melting point? Which of the following particles or rays requires barriers of lead and/or concrete for adequate protection? What volume of CO_2 gas at 645 torr and 800 K could be produced by the reaction of 45.0 g of CaCO_3 according to the equation?Explanation / Answer
Solution :-
Q49).
The penetration power of the gamma particle is very high therefore it needs the partition of the concreate or lead
so answer is option C
Q50).
CaCO3 ------ > CaO + CO2
Lets first calculate the moles of the CaCO3
Moles = mass / molar mass
Moles of CaCO3 = 45.0 g / 100.09 g per mol = 0.4496 mol CaCO3
1mol CaCO3 gives 1 mol CO2 gas
Therefore moles of CO2 that can be formed = 0.4496 mol CO2
Now lets calculate the volume of the CO2
PV= nRT
V= nRT/P
= 0.4496 mol * 0.08206 L atm per mol K * 800 K / (645 torr * 1 atm /760 torr)
= 34.8 L
So the CO2 that can be formed is 34.8 L that is option D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.