You notice one day that when you are heating up some water and liquid water form
ID: 931005 • Letter: Y
Question
You notice one day that when you are heating up some water and liquid water forms as condensation occurs on your stovetop. You apply this to a room that is 20 feet in length, 12 feet in height, and 8 feet in height (20x12x8). You want to heat this room using around 0.168 kg of steam, within the confines of this room is 64 kg of air. What is the change in air temperature? (Assume heat from steam is absorbed by air)
2.26 kJ of heat is released per gram
Specific heat of air at normal pressure= 1.017 J/(gC)
Explanation / Answer
168g steam x 2.26 kJ = 380 kJ released after condensation
dT = Q / (mass x specific heat)
380 kJ / (64 kg x 1.017 kJ/(kgC)) = 5.8 ºC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.