You need to siphon water from a clogged sink. The sink has an area of 0.48 m 2 a
ID: 2262730 • Letter: Y
Question
You need to siphon water from a clogged sink. The sink has an area of 0.48 m2 and is filled to a height of 4.0 cm. Your siphon tube rises 50 cm above the bottom of the sink and then descends a distance h = 100 cm to a pail as shown in the figure. The siphon tube has a diameter of 2.4 cm.
(a) Assuming that the water level in the sink has almost zero velocity, estimate its velocity when it enters the pail.
_______________ m/s
(b) Estimate how long it will take to empty the sink.
_________________ s
Explanation / Answer
Given : Area of sink A = 0.48 m2 Height of water in sink h = 0.04 mDiameter of siphon tube ( d ) = 0.024 m We choose the reference level at the bottom of the sink. (a) Applying the Bernoullis princeple, P1+ mgh1+ 1/2*rho*v1^2 = P2+ mgh2 + 1/2*rho*v2^2 P1=P2= atm P 1/2v2^2 = g (?h) 1/2v2^2 = g (?h) v2^2 = 2*9.8(0.5) v2 = 3.13 m/s (b)Using the equation of continuety, (A1V1) = A2V2 volume of the sink/t = A2V2 (0.48*0.04)/t =[pi* (0.02)^2 *3.13]/4 t = 19.53 s the time to empty sink is 19.53 s.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.