You need to make an aqueous solution of 0.213 M manganese(II) sulfate for an exp
ID: 839496 • Letter: Y
Question
You need to make an aqueous solution of 0.213 M manganese(II) sulfate for an experiment in lab, using a 500 mL volumetric flask. How much solid manganese(II) sulfate should you add? answer in grams
How many milliliters of an aqueous solution of 0.248 M sodium acetate is needed to obtain 14.5 grams of the salt? Answer in mL
In the laboratory you dissolve 14.3 g of chromium(III) nitrate in a volumetric flask and add water to a total volume of 250. mL.
What is the molarity of the solution? answer in Moles
Explanation / Answer
(1) Moles of MnSO4 = volume x concentration
= 500/1000 x 0.213 = 0.1065 mol
Mass of MnSO4 = moles x molar mass of MnSO4
= 0.1065 x 151.00
= 16.1 g
(2) Moles of CH3COONa = mass/molar mass of CH3COONa
= 14.5/82.034 = 0.17676 mol
Volume = moles/concentration
= 0.17676/0.248
= 0.713 L = 713 mL
(3) Moles of Cr(NO3)3 = mass/molar mass of Cr(NO3)3
= 14.3/238.01 = 0.06008 mol
Molarity = moles/volume
= 0.06008/0.250
= 0.240 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.