A. 35.9 moles B. 4.75 moles C. 0.359 moles D. 6.08 moles E. 1.79 moles How many
ID: 927292 • Letter: A
Question
A. 35.9 moles B. 4.75 moles C. 0.359 moles D. 6.08 moles E. 1.79 moles How many molecules are in 5.00 moles of CaH1z0 A. 4.52 x 10 atoms B. 1.51 x 10 atoms atoms of Za? 28. How many moles are in 1.08 x 10 Cso 10 stomstre in s C. 5.02 × 1023 atoms C. S.02 x 10 atoms 29. D. 3.01 x 10 atoms E. 753 x 10 atoms 30. How many iron atoms are contained in 8.81 g of iron? A. 2.62 × 10- Fe atoms B. 2.13 x 103 Fe atoms C. 4.69 10" Fe atoms D. 3.82 × 1022 Fe atoms E, 9.50 × 1022 Fe atoms 31. How many electrons are in the ion, Cu? E. 29 A. 27 B. 28 C. 30 D. 64 32. Which of the following elements is a good conductor of heat and electricity? A. Silicon (Si) B. Iodine (D) C.copper (Cu) D.neon (Ne) 33. A covalent bond is best described as A. a bond between a metal and a nonmetal. B. the transfer of electrons. C. the sharing of electrons between atoms. D. a bond between a metal and a polyatomic ion. E. a bond between two polyatomic ions 34. Identify the compound with covalent bonds. A. FeOs B. CO2 C.NaBr D. Ca E. Lici 35. What is the empirical formula for C,H100 A. CHO B. C,H,O C. C,HO D. CHO, E. CH,O Write the formula for the compound formed between Sodium and sulfur. A. NaS B. NaS, C. Na,S D. Na,SO 36. E. Sos Identify the compound with ionie bonds. A. Ar B. CsBr C.N2 D.H,O E. CO 37.Explanation / Answer
28. 1 mole of any substance contains avogadro no of particles(NA = 6.023*1023).
Ans: (1.08*1024/6.023*1023) = 1.79
29. 5*NA = 3.01*1024
30. no of moles of Fe = given mass of Fe/Molar mass of Fe = 8.81/55.8 = 0.1579
Ans : 0.1579*6.023*1023 = 9.5*1022
31. Atomic no of Cu = 29
elimination of 1 electron leads to the cation.
Ans: 29-1 = 28
32. Cu(because it is a metal)
33. Ans : C (A covalent bond is a chemical bond that involves the sharing of electron pairs between atoms. These electron pairs are known as shared pairs or bonding pairs and the stable balance of attractive and repulsive forces between atoms when they share electrons is known as covalent bonding.
34. Ans: B (covalent bond is formed when the electronegativity difference is small between the component atoms of a molecule.)
35. Ans: B ( Divide each of the numbers by the common factor of them. Here the factor is 2)
36. valency of Na and S is 1 and 2 respectively. So the compound is Na2S.
37. Ans: B (Cs is highly electropositive. It will easily lose an electron and form Cs+ while highly electronegative will accept the electron to form an anion. Cs+ and Br- will form an ionic compound.]
38. Ba3N2
39. C
40. D.[iron here is in +2 oxidation state. The anion is sulfate anion, not sulfide(S2-)]
41. C
42. Dinitrogen monoxide (nitrous oxide), N2O [ox state of N = +1]
43. 3*MCa + 2[ MP + 4*MO] ....(M = molar mass)
= 3*40 + 2[30.9 + 4*16]
= 309.8 (almost 310.18) [Ans: B]
44. See 29
45. D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.