A. (33) In a titration to determine the Alkalinity using 200 ml I sample water a
ID: 542109 • Letter: A
Question
A. (33) In a titration to determine the Alkalinity using 200 ml I sample water and titrating with 0.02 N H2S04 the following species were identified. OH 7 mg/L, as calcium carbonate HCO3-= 100 mg/L, as calcium carbonate CO32-= 50 mg/L, as calcium carbonate Answer the following: rst 1. How-mamy-millititers of aeid-were-tised-in-the first-pert-ofthe titre How-thany additional nilliliters ofteid-was-required-to feaehthefinatend-point ofpH 4.52 What was the initial pH of the sample? 2. 3. ONly aNS uwer 3Explanation / Answer
Concentration of OH- as CaCO3 = 7mg/L = 0.0007g/L
Molar mass of OH- = 17.01g/mol
Molar mass of CaCO3 = 100.09g/mol
CaCO3 to OH- conversion factor = 17.01/100.09 = 0.16995
Mass of OH- = 0.0007g × 0.16995=0.0001190g
No of mole of OH- = 0.0001190g/17.01g/mol = 7.00 ×10^-6
[ OH- ] = 7.00×10^-6M
pOH = 5.15
pH + pOH = 14
pH = 14 - 5.15
= 8.85
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.