A. a gas if unknown molecular mass was allowed to refuse through a small opening
ID: 925498 • Letter: A
Question
A. a gas if unknown molecular mass was allowed to refuse through a small opening under constant pressure. it required 120s for 1.0L of the gas to refuse. Under identical experimental conditions it required 33s for 1.0L of O2 gas to refuse.
calculate molar mass of the unknown gas. MM=
B. A deep sea diver uses a gas cylinder with a volume of 10.0L and a content of 50.9g of O2 and 3.9g of He.
calculate the partial pressure of each gas and the total pressure if the temperature of the gas is 21c.
Po2,PHE,Ptotal=
C. if 1.00 mol of argon is placed in a 0.500L container at 25.0c. what is the difference between idel pre
ssure and the real pressure? a=1.345(L2×atm)/mol2 and b=0.03219L
Pideal-Preal=
Explanation / Answer
B. Turn the mass into moles:
nO2 = 50.9 / 32 = 1.59 moles
nHe = 3.9 / 2 = 1.95 moles
PO2 = 1.59 * 0.082 * 294 / 10 = 3.83 atm
PHe = 1.95 * 0.082 * 294 / 10 = 4.70 atm
Pt = 3.83+4.7 = 8.53 atm
C. From the ideal gas equation:
P = 1 * 0.082 * 298 / 0.5 = 48.872 atm
From the real gas equation:
(P + n2 a / V2) * (V - nb) = RT
(P + 1*1.345/(0.5)2) * (0.5 - 0.03219) = 0.082*298
(P + 5.38) (0.46781) = 24.436
P = 24.436 / 0.46781 - 5.38
P = 46.855 atm
Pi - Pr = 48.872 - 46.855 = 2.107 atm
Hope this helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.