A particular natural gas consists, in mole percents, of 83.0% CH4 (methane), 11.
ID: 922346 • Letter: A
Question
A particular natural gas consists, in mole percents, of 83.0% CH4 (methane), 11.2% C2H6 (ethane), and 5.80% C3H8 (propane). A 385-L sample of this gas, measured at 25 C and 729 mmHg , is burned in an excess of oxygen gas.
How much heat, in kilojoules, is evolved in this combustion reaction?
Express your answer with the appropriate units.
The table shown here gives the enthalpy of combustion for three different hydrocarbon fuels to produce liquid water and gaseous carbon dioxide.
* The answer is not (15635.198 kJ/mol) or (16169.2 kJ).
Hydrocarbon fuel Hcombustion(kJ/mol) CH4 890.3 C2H6 1559.7 C3H8 2219.1
Explanation / Answer
we know that
PV = nRT
given
V = 385
P = ( 729/760) atm
T = 298 K
so
PV = nRT
(729/760) x 385 = n x 0.0821 x 298
n = 15.09438
now
moles of CH4 = 0.83 x 15.09438
moles of Ch4 = 12.528
moles of C2H6 = 0.112 x 15.09438
moles of C2H6 = 1.69
now
moles of C3H8 = 0.058 x 15.09438
moles of C3H8 = 0.8755
now
total heat = heat from CH4 + heat from C2H6 + heat from C3H8
also
heat = moles x dH
so
total heat = -( 12.528 x 890.3 ) + ( 1.69 x 1559.7) + ( 0.8755 x 2219.1)
total heat = -15732.33
so
the heat is -15732.33 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.