A particular group of men have heights with a mean of 172 cm and a standard devi
ID: 3050606 • Letter: A
Question
A particular group of men have heights with a mean of
172
cm and a standard deviation of
8
cm.
JohnJohn
had a height of
191
cm.
a.a.
JohnJohn 's
b.b.
How many standard deviations is that [the difference found in part (a)]?
c.c.
JohnJohn 's
d.d.
minus2
JohnJohn 's
a.
The
positive difference between
JohnJohn 's
height and the mean is
191
cm.
The z score is
a.a.
What is the positive difference betweenJohnJohn 's
height and the mean?b.b.
How many standard deviations is that [the difference found in part (a)]?
c.c.
ConvertJohnJohn 's
height to a z score.d.d.
If we consider "usual" heights to be those that convert to z scores betweenminus2
and 2, isJohnJohn 's
height usual or unusual?Explanation / Answer
a) Positive difference between John's height and mean = 191 - 172 = 19
b) Number of standard deviations = 19/8 = 2.38
c) z score = 2.38
d) Yes, John's height is unusual because the z score is greater than 2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.