A particular group of men have heights with a mean of 169 cm and a standard devi
ID: 3022127 • Letter: A
Question
A particular group of men have heights with a mean of 169 cm and a standard deviation of 8 cm. Richard had a height of 177 cm. a. What is the positive difference between Richard's height and the mean? b. How many standard deviations is that [the difference found in part (a)]? c. Convert Richard's height to a z score. d. If we consider "usual" heights to be those that convert to z scores between -2 and 2, is Richards height usual or unusual? a. The positive difference between Richard's height and the mean is 8 cm. b. The difference i standard deviations.Explanation / Answer
Mean height of the sample = 169 cm
S.D = 8 cm
Richard's height = 177 cm
It is 177 - 169 = 8 cm more
1 SD = 8 cm
So,
Richard's height is 1 Standard deviation more or the difference is of 1 standard deviation.
Hope this helps.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.