8) Given the following equation, C3H8(g) + 5 O2(g) 3 CO2(g) + 4 H2O(g) G°rxn = -
ID: 922126 • Letter: 8
Question
8) Given the following equation, C3H8(g) + 5 O2(g) 3 CO2(g) + 4 H2O(g) G°rxn = -2074 kJ
Calculate G°rxn for the following reaction. 21 CO2(g) + 28 H2O(g) 7 C3H8(g) + 35 O2 g)
A) +14518 kJ B) -2074 kJ C) -14518 kJ D) -296 kJ E) +2074 kJ
19) Given the following equation, N2O(g) + NO2(g) 3 NO(g) G°rxn = -23.0 kJ
Calculate G°rxn for the following reaction. 3 NO(g) N2O(g) + NO2(g)
A) -69.0 kJ B) 69.0 kJ C) 23.0 kJ D) -7.67 kJ E) -23.0 kJ
22) Given the following equation, C3H8(g) + 5 O2(g) 3 CO2(g) + 4 H2O(g) G°rxn = -2074 kJ
Calculate G°rxn for the following reaction. 7 C3H8(g) + 35 O2(g) 21 CO2(g) + 28 H2O(g)
A) -14518 kJ B) +2074 kJ C) -2074 kJ D) -296 kJ E) +14518 kJ
25) Estimate G°rxn for the following reaction at 417 K.
HCN(g) + 2 H2(g) CH3NH2(g) H°= -158.0 kJ; S°= -219.9 J/K
A) +61.9 kJ B) -66.3 kJ C) + 66.3 kJ D) +250 kJ E) -250 kJ
26) Calculate S°rxn for the following reaction. The S° for each species is shown below the reaction.
N2H4(l) + H2(g) 2 NH3(g)
S° (J/molK) 121.2 130.7 192.8
A) -59.1 J/K B) +118.2 J/K C) -202.3 J/K D) +178.9 J/K E) +133.7 J/K
29) Given the following equation, H2O(g) + CO(g) H2(g) + CO2(g) G°rxn = -28.6 kJ
Calculate G°rxn for the following reaction.
5 H2(g) + 5 CO2(g) 5 H2O(g) + 5 CO(g)
A) +143.0 kJ B) -28.6 kJ C) -143.0 kJ D) +5.72 kJ E) -5.72 kJ
Explanation / Answer
Given the following equation, C3H8(g) + 5 O2(g) 3 CO2(g) + 4 H2O(g) G°rxn = -2074 kJ
Calculate G°rxn for the following reaction. 21 CO2(g) + 28 H2O(g) 7 C3H8(g) + 35 O2 g)
A) +14518 kJ B) -2074 kJ C) -14518 kJ D) -296 kJ E) +2074 kJ
3 CO2(g) + 4 H2O(g) --- > C3H8(g) + 5 O2(g)
G°rxn = + 2074 kJ
21 CO2(g) + 28 H2O(g) --- >7 C3H8(g) + 35 O2(g)
G°rxn = + 2074*7= 14518 kJ
Hence the correct answer is A) +14518 kJ
19) Given the following equation, N2O(g) + NO2(g) 3 NO(g) G°rxn = -23.0 kJ
Calculate G°rxn for the following reaction. 3 NO(g) N2O(g) + NO2(g)
A) -69.0 kJ B) 69.0 kJ C) 23.0 kJ D) -7.67 kJ E) -23.0 kJ
3 NO(g) ---- > N2O(g) + NO2(g)
G°rxn = + 23.0 kJ
Hence the correct answer is C) +23.0 kJ
22) Given the following equation, C3H8(g) + 5 O2(g) 3 CO2(g) + 4 H2O(g) G°rxn = -2074 kJ
Calculate G°rxn for the following reaction. 7 C3H8(g) + 35 O2(g) 21 CO2(g) + 28 H2O(g)
A) -14518 kJ B) +2074 kJ C) -2074 kJ D) -296 kJ E) +14518 kJ
, C3H8(g) + 5 O2(g) 3 CO2(g) + 4 H2O(g) G°rxn = -2074 kJ
7 C3H8(g) + 35 O2(g) 21 CO2(g) + 28 H2O(g)
G°rxn = -2074 kJ *7= - 14518 KJ
25) Estimate G°rxn for the following reaction at 417 K.
HCN(g) + 2 H2(g) CH3NH2(g) H°= -158.0 kJ; S°= -219.9 J/K
A) +61.9 kJ B) -66.3 kJ C) + 66.3 kJ D) +250 kJ E) -250 kJ
G°rxn = H° -T S°
= -158.0 kJ *1000 – 417 K* -219.9 J/K
= - 158000 + 91698.3
= - 66301.7 J
= -66.3 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.