8) A mass m=1 kg ishanging on a string wrapped around a thin cylindrical shell o
ID: 1982820 • Letter: 8
Question
8) A mass m=1 kg ishanging on a string wrapped around a thin cylindrical shell of radius R=0.2 meters. Neglect the mass of the string.
A) the mass falls with a constant linear accelertaion of a=2 m/s^2. there is no slippage between the string and the wheel. find the angular acceleration a of the whell.
B) upon releasing the mass m from rest, what is the angular velocity w of the wheel after 5 complete revolutions?
C) through the application of newtons 2nd law , determine the tension T in the string.
Explanation / Answer
acceleration / radius = angular acceleration
angular acceleration a= 2/0.2 = 10 rad/s2
= 5 x 2 = 10
= (2a)
= ( 2 x 1 x 10) = 7.92 rad/s
M x g - T = M x acceleration
T = M x (g - acceleration)= 1(9.8 - 2)
T = 7.8 N *****answer****
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.