A pure gold ring and pure silver ring have a total mass of 15.8 g . The two ring
ID: 921264 • Letter: A
Question
A pure gold ring and pure silver ring have a total mass of 15.8 g . The two rings are heated to 71.0 C and dropped into a 12.2 mL of water at 22.7 C. When equilibrium is reached, the temperature of the water is 25.2 C.
What is the mass of gold ring? (Assume a density of 0.998 g/mL for water.)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
What is the mass of silver ring? (Assume a density of 0.998 g/mL for water.)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
We know that,
Cp fro silver = 0.235 J / g K
Cp for gold = 0.129 J / g K
Cp for water = 4.18 J / g K
Given,
Total Mass = 15.8 g
Volume of water = 12.2 mL
Density = 0.998 g / mL
=> Mass of water = 12.2 x 0.998 = 12.1756 g
Let,
Mass of gold ring = m
Mass of silver ring = 15.8 - m
Heat lost by gold ring = m x 0.129 x (71 - 25.2) = 5.9082 m
Heat lost by silver ring = (15.8 - m) x 0.235 x (71 - 25.2) = 170.0554 - 10.673 m
Heat gained by water = 12.1756 x 4.18 x (25.2 - 22.7) = 127.235
Heat gained = Heat lost
=> 5.9082 m + 170.0554 - 10.673 m = 127.235
=> m = 8.99 g
=> Mass of gold ring = 8.99 g
Mass of silver ring = 15.8 - 8.99 = 6.81 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.