Silver sulfate solution is added to 25.00 mL of a 0.500 M potassium chloride sol
ID: 914411 • Letter: S
Question
Silver sulfate solution is added to 25.00 mL of a 0.500 M potassium chloride solution until no precipitate forms. If 45 mL of silver sulfate were added to react completely with the potassium chloride, what was the original concentration of silver sulfate solution? What concentration of sulfate will remain in solution after the reaction is complete if 45 mL of silver sulfate solution were added to the potassium chloride solution? Silver sulfate solution is added to 25.00 mL of a 0.500 M potassium chloride solution until no precipitate forms. If 45 mL of silver sulfate were added to react completely with the potassium chloride, what was the original concentration of silver sulfate solution? What concentration of sulfate will remain in solution after the reaction is complete if 45 mL of silver sulfate solution were added to the potassium chloride solution? What concentration of sulfate will remain in solution after the reaction is complete if 45 mL of silver sulfate solution were added to the potassium chloride solution?Explanation / Answer
The reaction will be
Ag2SO4 + 2KCl --> 2AgCl (s) + K2SO4
We know that
Molarity = Number of moles / Volume of solution in litres
Molarity of KCl = 0.5
Volume = 25 mL
so moles of KCl = molarity X volume = 0.5 X 25 mL = 12.5 millimoles
As per stoichiometry of reaction 1 mole of Ag2SO4 will react with two moles of KCl to form 2 moles of silver chloride
so moles of AgCl formed = 2 X 12.5 millimoles = 25 millimoles
The moles of Ag2SO4 reacted = 12.5 / 2 millimoles = 6.25 millimoles
Volume used = 45 mL
so molarity of Ag2SO4 = moles / volume = 6.25 / 45 = 0.139 molar (original concentration of silver sulphate)
The sulphate remained will be = moles of Ag2SO4 used = 0.139 molar
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.