Silver Company makes a product that is very popular as a Mother’s Day gift. Thus
ID: 2520199 • Letter: S
Question
Silver Company makes a product that is very popular as a Mother’s Day gift. Thus, peak sales occur in May of each year, as shown in the company’s sales budget for the second quarter given below:
From past experience, the company has learned that 20% of a month’s sales are collected in the month of sale, another 60% are collected in the month following sale, and the remaining 20% are collected in the second month following sale. Bad debts are negligible and can be ignored. February sales totaled $310,000, and March sales totaled $340,000.
Required:
1. Prepare a schedule of expected cash collections from sales, by month and in total, for the second quarter.
2. What is the accounts receivable balance on June 30th?
April May June Total Budgeted sales (all on account) $380,000 $580,000 $200,000 $1,160,000Explanation / Answer
1.
2.
Silver Company Schedule of Expected Cash Collection April May June Total February Sales $310,000*20% = $62,000 62,000 March Sales $340,000*60% = $204,000 $340,000*20% = $68,000 272,000 April Sales $380,000*20% = $76,000 $380,000*60% = $228,000 $380,000*20% = $76,000 380,000 May Sales $580,000*20% = $116,000 $580,000*60% = $348,000 464,000 June Sale $200,000*20% = $40,000 40,000 Total Cash Collection $ 342,000 $ 412,000 $ 464,000 1,218,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.