Silver Company makes a product that is very popular as a Mother’s Day gift. Thus
ID: 2515198 • Letter: S
Question
Silver Company makes a product that is very popular as a Mother’s Day gift. Thus, peak sales occur in May of each year, as shown in the company’s sales budget for the second quarter given below:
Explanation / Answer
1 Schedule of expecte cash collections April May June Total feb sales 430000*20% = 86000 0 0 Mar sales 460000*60% = 276000 460000*20% = 92000 0 April sales 500000*20% = 100000 500000*60% = 300000 500000*20% = 100000 May sales 0 700000*20% = 140000 700000*60% = 420000 June sales 0 0 240000*20% = 48000 Total cash collections 462000 532000 568000 1562000 2 Accounts receivable may sales 700000-140000-420000 = 140000 june sales 240000-48000 = 192000 total accounts receivable at june 30 332000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.