The specific gravity (SG) of a liquid mixture of benzene (c_6H_6) and toluene (C
ID: 914373 • Letter: T
Question
The specific gravity (SG) of a liquid mixture of benzene (c_6H_6) and toluene (C_7H_8) is 0.874. The composition (by mass) is 35.0 wt% benzene and 65.0 wt% toluene. Determine the respective masses, (in units of lb_m) of toluene and benzene present in a 1250 L amount. (i.e. report mass in lbs for each component) What is the composition of benzene and toluene (in mol%) for this material? Using the mass composition and SG provided, determine the mass flow rate (in kg/s) of a stream which has a volumetric flow rate of 1250L/h. Determine the stream velocity (m/s) if you pump a volumetric flow rate of 1250 L/h of this liquid through a 2 inch Schedule 40 pipe. The 2 inches is a "nominal diameter" and the schedule indicates the wall thickness. 2 inches is not the actual diameter of the pipe that is needed to correctly solve this problem - do a little web research to find actual the diameter for this type of pipe (inner diameter) to solve the problem.Explanation / Answer
solution:
a. To find mass,
density = mass/ volume
mass= density x volume
Specific gravity of toluene = 0.874 and, of benzene = 0.874.
Compared to water (S.G. = 1.0 or, 1.0g/mL density)....
Toluene mass = 1250000 mL x 0.866
= 1082500 g which is 2386.5 Ibs and,
Benzene mass = 1250000 mL x 0.879
= 1098750 g. which is 2422.32 Ibs.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.