The space shuttle launches an 900-kg satellite by ejecting it from the cargo bay
ID: 1471836 • Letter: T
Question
The space shuttle launches an 900-kg satellite by ejecting it from the cargo bay. The ejection mechanism is activated and is in contact with the satellite for 4.0 s to give it a velocity of 0.25 m/s in the z-direction relative to the shuttle. The mass of the shuttle is 9.2×104 kg .
Part A
Determine the component of velocity vf of the shuttle in the minus z-direction resulting from the ejection.
Express your answer using two significant figures.
Part B
Find the average force that the shuttle exerts on the satellite during the ejection.
Express your answer using two significant figures.
vf z = m/sExplanation / Answer
Mass of satellite m = 900-kg
Time t = 4 s
velocity v = 0.25 m/s
The mass of the shuttle M= 9.2×104 kg
From law of conservation of momentum ,MV+mv = 0 Since initial velocity is zero
MV = - mv
From this the component of velocity of the shuttle in the minus z-direction resulting from the ejection is
V = -mv / M
= -(900x0.25) /( 9.2×104 )
= -2.4456 x10 -3 m/s
Here negative sign indicates that it is in negative Z direction.
(B). the average force that the shuttle exerts on the satellite during the ejection F= mv / t
F = (900 x 0.25 ) / 4 where t = time = 4 s
= 56.25 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.