The specific gravity of gasoline is approximately 0.70. i) Determine the mass (k
ID: 501271 • Letter: T
Question
The specific gravity of gasoline is approximately 0.70. i) Determine the mass (kg) of 500 liters of gasoline. (ii) The mass flow rate of gasoline exiting a refinery tank is 1386 kg/min. Estimate the volumetric flow rate in liter/s. (iii) Gasoline and kerosene (specific gravity 0.82) are blended to obtain a mixture with a specific gravity of 0.78. Calculate the volumetric ratio (volume of gasoline/volume of kerosene) of the two compounds in the mixture, assuming V_ blend = V_ gasoline + V_ kerosene. Given: density of water = 1 g/cm^3Explanation / Answer
Specific gravity of gasoline = density of gasoline/density of water
Density of gasoline = 0.70*1g/cm3= 0.70g/cm3=0.70 kg/litre
1) 1 litre contains 0.70 kg gasoline
500 litres contain350 kg gasoline
2)mass flow rate = 1386 kg /min
Volumetric flow rate = mass flow rate/density = (1386kg/min)/(0.70kg/litre)=1980liter/min
3) let 1 be gasoline
2 be kerosene
Spg be specific gravity
V1 be volume of gasoline
v2 be volume of kerosene
v be volume of blnd
spg1*v1 + spg2 *v2 = spg *v
0.70*v1+0.82*v2=0.78*v..........(1)
v1+v2 =v......(2)
solving 1 &2
v1= 0.3333
v2=0.6666
v1/v2=volume of gasoline/volume of kerosene = 0.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.