A) if you had 1 mole of M&M\'s, how big would the box need to be to hold them? A
ID: 912824 • Letter: A
Question
A) if you had 1 mole of M&M's, how big would the box need to be to hold them? Assume the volume of a single M&M candy is about 2.2cm^3, and calculate the volume of the box in km^3. B) Assuming the box from part (a) is a cube with sides equal lenght, is the side of the box closest in lenght to the diameter of the Sun(1,4000,000 km), the diameter if the earth (13,000km), the lenght of the state of Texas(1200 km), the lenght of Utah Lake(39km) or the width of the BYU Marriott Center (120 m)?
Explanation / Answer
a)
Volume of 1 candy = 2.2 cm^3
1 cm^3 = (10^-5)^3 km^3 = 10^-15 km^3
Volume of 1 candy = 2.2 cm^3
= 2.2 * 10^-15 km^3
In 1 mol there are 6.022*10^23 candy
Total volume = 6.022*10^23 * 2.2 * 10^-15 km^3
= 1.325*10^9 km^3
Answer: 1.325*10^9 km^3
b)
volume of cube = a^3
1.325*10^9 = a^3
a = 1098.3 km
Length of each side is 1098.3 km
It is closest to the lenght of the state of Texas
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.