A) calculate the velocity of the target ball after the collision. B) calculate t
ID: 1455808 • Letter: A
Question
A) calculate the velocity of the target ball after the collision. B) calculate the mass of the target ball. MasteringPhysics: Chapter 7-Google Chrome https://session.masteringphysics.com/myct/itemView PHYS211-Spring2016-UTM Chapter Z Problem 7.26 Ph es Probl Problem 7.26 Part ome A softball of mass 0.220 kg that is moving with a speed of 7.6 m/s collides head-on and elastically with another ball initially at rest. Afterward the incoming softball bounces backward with a speed ntsof 3.3 m/s ools ea tings Part BExplanation / Answer
From momentum of conservation
0.220 * 7.6 = -0.220 * 3.3 + mv
m v = 2.398 --------------(1)
1/2 * 0.220 * 7.62 = 1/2 * 0.220 * 3.32+ 1/2 m v2
m v2 = 10.31 ---------(2)
v = 4.299 m/s
m v = 2.398, m * 4.299 = 2.398
m = 0.558 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.