A) You are given the following information on the macroeconomy: Consumption: 200
ID: 1196480 • Letter: A
Question
A) You are given the following information on the macroeconomy:
Consumption: 200 + 0.75Y
Investment: 100 + 0.10Y
Government Spending 500
Exports 100
Imports 50 + 0.25Y
Compute the equilibrium level of income, the size of the multiplier, and the change in equilibrium income for an increase in autonomous consumption of $50 million.
B) Suppose the entire economy contains $5000 worth of one-dollar bills.
-If people fail to deposit any of the dollars but instead hold all $5000 as currency, how large is the money supply?
-If people deposit the entire $5000 worth of bills in banks that are required to observe a 100% reserve requirement, how large is the money supply?
-If people deposit the entire $5000 worth of bills in banks that are required to observe a 20% reserve requirement, how large is the money supply?
C) You are given the following information on the banking system.
Reserve requirement rr = 0.08
Currency-deposit ratio c = 0.10
Excess reserve ratio e = 0.05
Compute the simple deposit and money multipliers.
Explanation / Answer
a) Equilibrium level of income:
Y = C + I + G + X - M
Y = 200 + 0.75Y + 100 + 0.10Y + 500 + 100 - 50 - 0.25Y
Y - 0.75Y - 0.10Y + 0.25Y = 200 +100 + 500 + 100 - 50
0.4Y = 850
Y = 850/0.4 = 2125
Multiplier=1/0.4=2.5
Increase income=50x2.5=125.
b) i. The amount of $5000 is the money supply.
ii. The amount of $5000 is the money supply. (Money multiplier x base money = 1 x 5000)
iii. The amount of $25000 is the money supply. (Money multiplier x base money = 5 x 5000)
c) Money multiplier = 1+ c/rr+e+c = 1 + 0.10 / 0.08 + 0.05 +0.10 = 4.78
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.