Sulfuryl chloride (SO2Cl2) decomposes to sulfur dioxide (SO2) and chlorine (Cl2)
ID: 907566 • Letter: S
Question
Sulfuryl chloride (SO2Cl2) decomposes to sulfur dioxide (SO2) and chlorine (Cl2) by reaction in the gas phase. The following pressure data were obtained when a sample containing 5.00 x 10^-2 mol sulfuryl chloride were heated to 600 K a 5.00 x 10^-1 L container Defining the rate as Delta[SO2Cl2]/deltat a) Determine the value of the rate constant in the decomposition of sulfuryl chloride at 600 K b) What is the half-life of the reaction? c) What fraction of the sulfuryl chloride remains after 20.0 h?Explanation / Answer
Plotting the graph with ln[SO2Cl2] with respect to temperature, we get a straight line.so, this is a first order reaction.
(a) so, the rate equation is
lnA = ln Ao - kt
ln4.24 = ln4.93 - k (1 x 60 min x 60 sec)
k = 4.18E-5sec-1
(b) Half life t1/2 = 0.693/k = 0.693/4.18E-5 = 16546sec = 4.6 hours
(c) 20 hours = 20 x 60 x 60 = 72000sec
ln A = ln 4.93 - (4.18E-5)(72000) = -1.414
A = 0.243atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.