Sulfur dioxide (SO 2 ) is a gas that is a polluant responsible for acid rain. It
ID: 854770 • Letter: S
Question
Sulfur dioxide (SO2 ) is a gas that is a polluant responsible for acid rain. It can be formed by the following reaction:
H2S (g) + O2 (g) ? SO2(g) + H2O(g) (unbalanced)
1. What volume of 4M H2S , in L, is required to react with excess O2 to produce enough SO2 to fill a cylinder that is 57ft long and has a diameter of 7ft at a pressure of 342 torr and 24?C?
2.The method used in this experiment is sometimes called the vapor density method. The ideal gas equation can be rearranged to solve for the density of a vapor . Which type or types of measurement is not needed to calculate the density of a gas?
A) all of these measurements are needed
B) Temperature
C) Molar Mass
D) Pressure
E) Mass
3. If 2.86g of the vapor of a volatile liquid is able to fill a 336-mL flask at 370C and 785mm Hg, what is the molecular weight of the liquid?
**Write answer in decimal form to one decimal place.**
4. It was important that the flask be completely dry before the unknown liquid was added so that water present would not vaporize when the flask was heated. A typical single drop of liquid water has a volume of approximately 0.05mL.
Assuming the density of water is 1.0g/mL, if 6 drops of water were left in the flask how many moles of water would this be?
** Write answer in decimal form to four decimal places.**
5. Using your answer for question 4, what volume(in mL) would this amount of water occupy when vaporized at 100oC and 1atm?
** Write answer in decimal fom to one decimal place. No units in answer.**
6. An Erlenmeyer flask that weighs 93.667g has a quantity of liquid vaporized in it at 96.4oC and a pressure of 1583.8 torr. The mass of the cooled flask is 94.345g. When the flask is filled with water, the mass of the flask and water is 268.92g.
(a). Determine the molecular weight of the unknown liquid. g/mol ** Write answer in decimal form to one decimal place, NO units in answer**
(b). Given the following compounds:
Liquid Molecular Weight (g/mole)
Pentane 72.2
Acetone 58.1
Methanol 32.0
Hexane 86.2
Ethanol 46.1
Propanol 60.1
What is the identity of the unknown liquid?
Explanation / Answer
Question 1. What volume of 4M H2S , in L, is required to react with excess O2 to produce enough SO2 to fill a cylinder that is 57ft long and has a diameter of 7ft at a pressure of 342 torr and 24?C?
First, calculate Volume of SO2 required
V = A*h =PI/4*D^2 * h = 3.1416/4*(7^2) * 57= 2193.622 ft3 = 62116.457655 L
for ideal gas:
PV = nRT
n = PV/(RT) = 342/760 * (62116.457655 ) /(0.082*824+273)) = 82.0758 moles of SO2 required
so
ratio is:
H2S + O2 = SO2 + H2O
H2S + 3/2O2 = SO2 + H2O
1 mol of H2S = 1 mol of SO2
so
82.0758 mol of SO2 = 82.0758 H2S
M = 4 M
V = ?
mol = 82.0758
M = mol/V
V = mol/M = 82.0758 /4 = 20.51895 Liters required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.