Sulfuryl chloride (S02C12) decomposes to sulfur dioxide (SO2) and chlorine (Cl2)
ID: 907763 • Letter: S
Question
Sulfuryl chloride (S02C12) decomposes to sulfur dioxide (SO2) and chlorine (Cl2) by reaction in the gas phase. The following pressure data were obtained when a sample containing 5.00 x 10^-2 mol sulfuryl chloride were heated to 600 K a 5.00 x 10^-1 L container Time (hours): 0.00 1.00 2.00 4.00 8.00 16.00 Psoc,2 (atm) 4.93 4.26 3.52 2.53 1.30 0.34 Defining the rate as delta[SO2CI2]/delta T a) Determine the value of the rate constant in the decomposition of sulfuryl chloride at 600K b) What is the half-life of the reaction? c) What fraction of the sulfuryl chloride remains after 20.0 h?Explanation / Answer
For decomposition of SO2Cl2
a) rate constant k = (ln(4.93) - ln(4.26))/1 = 0.15 h-1
b) half-life = ln(2)/0.15 = 4.62 h
c) after t = 20 h
ln(SO2Cl2) = ln(0.34) - 0.15 x 20
(SO2Cl2) remained = 0.017 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.