2. (Barrow, Problem 5 - 1) The acceleration due to gravity on the earth?s surfac
ID: 906870 • Letter: 2
Question
2. (Barrow, Problem 5 - 1) The acceleration due to gravity on the earth?s surface is about 9.8 m sec^ - 2. a) What is the force of gravity on a 1 - kg mass? b) How much mechanical energy could be obtained by fully harnessing the downward movement of a 1 - kg mass through a distance of 58 m (the height of Niagara Falls)? c) How much thermal energy would be produced if the mass were allowed to fall freely through this distance? d) If the mass consisted of water and all the thermal energy were absorbed by the water, How much would the temperature of the water rise?Explanation / Answer
1) mg =f
1kg x 9.8 = 9.8 N
2) mgh = mechanical energy
mechacal energy = 1kg x 9.8 x 58m
= 568.4 j
3) thermal energy = 1/2nmv^2 =33.71j
4) if mass of water will taake 1 kg then
thermal ennergy = mcdelta t
deltaa t =thermal energy/1kgx4181 {c=4181 of water }
delta t =8.06x10^ -3 kelvin
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.