A student followed the procedure of this experiment to determine the percent NaO
ID: 906131 • Letter: A
Question
A student followed the procedure of this experiment to determine the percent NaOCl in a commercial bleaching solution that was found in the basement of an abandoned house. The student diluted 50.00mL of the commercial bleaching solution to 250mL in a volumetric flask, and titrated a 20-mL aliquot of the diluted bleaching solution. The titration required 35.46mL of 0.1052M Na2S2O3 solution. A faded price label on the gallon bottle read $0.79. The density of the bleaching solution was 1.10g ML-1.
Questions:
1. Calculate the mass of one gallon of the commercial bleaching solution?
2. Calculate the cost of 100g of the commercial bleaching solution?
Explanation / Answer
Answer – There are given, 50 mL of commercial bleaching solution,
Density of bleaching solution = 1.10 g/mL
[Na2SO3] = 0.1052 M , volume = 35.46 mL
1) Mass of one gallon of the commercial bleaching solution
We know,
1 gallon = 3785.4 mL
So volume of commercial bleaching solution = 3785.4 mL
We know density of commercial bleaching solution is 1.10 g/mL
So, mass of commercial bleaching solution = 1.10 g/mL * 3785.4 mL
= 4164 g
2) We calculate that
1 gal has 4164 g of commercial bleaching solution
And we are given commercial bleaching solution of 1 gal bottle is $0.79
Means
4164 g = $0.79
So, 100 g = ?
= $ 0.019
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.