A student drops an object out the window of the top floor of a high-rise dormito
ID: 1391050 • Letter: A
Question
A student drops an object out the window of the top floor of a high-rise dormitory.
(a) Neglecting air resistance, how fast is the object traveling when it strikes the ground at the end of 2.8 s? First used standard British units and then express the speed in mi/h for a familiar comparison.
_______ ft/s
_______ mi/h
(b) How far, in meters, does the object fall during the 2.8 s? Comment on how many floors the dormitory probably has. (Assume that there are 32 floors/100 m.)
_______ m
_______ floors
Explanation / Answer
(a) v=gt=9.8*2.8=27.44m/s~90ft/s
[sorry, but I do not know what "mi" means in terms of length]
(b) h=gt2/2=9.8*7.84/2=38.416m
Around 12 floors.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.