Molar mass A. )Use the molar volume of a gas at STP, find the number of moles of
ID: 903770 • Letter: M
Question
Molar massA. )Use the molar volume of a gas at STP, find the number of moles of O2 in 112 L O2 gas.
N1= ? Mol
B.)Use the molar volume of a gas at STP, find the number of moles of CO2 in 7.20 L CO2 gas.
N2= ? Mol
C.)Use the molar volume of a gas at STP, find the volume (L) of 9.00 g O2
V1= ?L
D.) use the molar volume of a gas at STP, find the volume (ML) occupied by 42.0 g neon.
V2= ? mL Molar mass
A. )Use the molar volume of a gas at STP, find the number of moles of O2 in 112 L O2 gas.
N1= ? Mol
B.)Use the molar volume of a gas at STP, find the number of moles of CO2 in 7.20 L CO2 gas.
N2= ? Mol
C.)Use the molar volume of a gas at STP, find the volume (L) of 9.00 g O2
V1= ?L
D.) use the molar volume of a gas at STP, find the volume (ML) occupied by 42.0 g neon.
V2= ? mL
A. )Use the molar volume of a gas at STP, find the number of moles of O2 in 112 L O2 gas.
N1= ? Mol
B.)Use the molar volume of a gas at STP, find the number of moles of CO2 in 7.20 L CO2 gas.
N2= ? Mol
C.)Use the molar volume of a gas at STP, find the volume (L) of 9.00 g O2
V1= ?L
D.) use the molar volume of a gas at STP, find the volume (ML) occupied by 42.0 g neon.
V2= ? mL
Explanation / Answer
a)
1 mol in 22.4 L
n mol in 112 L ?
n = 112/22.4 = 5 mol
B)
1 mol = 22.4 L
7.20 L --> 7.20/22.4 = 0.321 mol
C)
1 mol = 22.4L
mol O2 = mass/MW = 9/32 = 0.281 mol
then
0.281/1*22.4 = 6.294 L
d)
m = 42 g Neon
MW = 20.1
mol = 42/20.1 = 2.08955 mol
1 mol = 22.4 L
2.095 mol --> V?
2.095*22.4 = 46.9 liter
or 46900 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.