A gas scrubber is employed to remove SO_2 from a power plant exhaust stream. The
ID: 900667 • Letter: A
Question
A gas scrubber is employed to remove SO_2 from a power plant exhaust stream. The exhaust stream is fed to inlet of the scrubber with the following composition: Components enter and leave the scrubber at 1 atm and 340 K. Assuming that all components behave as ideal gases and all SO_2 is removed from the exit scrubber stream, calculate: The molar fractions of the components entering and exiting the scrubber. The minimum theoretical power input required by the scrubber, ignoring kinetic and potential energy effects.Explanation / Answer
(a): For gas entering the scrubber:
Total moles of all gases entering the scrubber per second = 4.320 mol
Moles of CO2 entering the scrubber per second = 0.733 mol
Hence mole fraction of CO2 entering the scrubber = 0.733 mol / 4.320 mol = 0.1697
Moles of H2O entering the scrubber per second = 0.3 mol
Hence mole fraction of H2O entering the scrubber = 0.3 mol / 4.320 mol = 0.0694
Moles of N2 entering the scrubber per second = 3.284 mol
Hence mole fraction of N2 entering the scrubber = 3.284 mol / 4.320 mol = 0.7602
Moles of SO2 entering the scrubber per second = 0.003 mol
Hence mole fraction of SO2 entering the scrubber = 0.003 mol / 4.320 mol = 0.0007
For gas exiting the scrubber:
Since all SO2 is removed from the exit stream, it will not contain any SO2. Hence the moles of SO2 in the exit stream is 0 and the moles of the rest of the gases in the exit stream is same as the moles of the rest of the gases in the entering stream.
Hence total moles of all gases present in the exit stream per second = 4.320 - 0.003 = 4.317 mol
Moles of CO2 exiting the scrubber per second = 0.733 mol
Hence mole fraction of CO2 exiting the scrubber = 0.733 mol / 4.317 mol = 0.1698
Moles of H2O exiting the scrubber per second = 0.3 mol
Hence mole fraction of H2O exiting the scrubber = 0.3 mol / 4.317 mol = 0.0695
Moles of N2 exiting the scrubber per second = 3.284 mol
Hence mole fraction of N2 exiting the scrubber = 3.284 mol / 4.317 mol = 0.7607
(b): Given temperature, T = 340 K, Pressure, P = 1 atm
Entering moles, ni = 4.320 mol
Hence Volume of entering gas, Vi = nixRT / P = (4.320mol x0.0821 L.atm.mol-1.K-1x340K) / (1 atm)
= 120.588 L
Exiting moles, nf = 4.317
Hence Volume of exiting gas, Vf = nfxRT / P = (4.317mol x0.0821 L.atm.mol-1.K-1x340K) / (1 atm)
= 120.505 L
Now change in volume, dV = Vf - Vi = 120.505 L - 120.588 L = - 0.083 L
=> dV = - 0.083 L = - 0.083 L x (1 m3 / 1000L) = - 8.3 x 10-5 m3
Now work done W can be calculated as
W = - PxdV = - 1 atm x (- 8.3 x 10-5 m3 ) = - 1 atm x (1.013x105Nm-2 / 1 atm) x (- 8.3 x 10-5 m3 )
= 8.41 N.m = 8.41 J
time, t = 1 sec
Hence theoritical power input = W/t = 8.41J / 1s = 8.41 W (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.