5. Cement is made by heating a mixture of minerals called ‘clinker’ to form a re
ID: 899983 • Letter: 5
Question
5. Cement is made by heating a mixture of minerals called ‘clinker’ to form a reactive mixture. The major raw material for the clinker-making is usually limestone (a mineral that is primarily CaCO3) mixed with a second material containing clay as source of alumino-silicate. A sample 6.784 g sample of clinker is heated to 1450oC for 6 hours and the CO2 produced is captured and weighed. The dry weight of CO2 from the clinker sample is 1.967g. What is the original percentage of CaCO3 in the clinker sample.
Please help
Explanation / Answer
CaCO3 ---> CaO + CO2
moles of CO2 = 1.967/44.01 = 0.045 mols
So mass of CaCO3 = 0.045 x 100.09 = 4.47 g
original percentage of CaCO3 in the clinker sample = (4.47/6.784) x 100 = 65.94%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.