A scuba tank has a volume of 10 L and is filled with air to a pressure of 250 at
ID: 898734 • Letter: A
Question
A scuba tank has a volume of 10 L and is filled with air to a pressure of 250 atm at a temperature of 25 degrees C. We will approximate the behavior of air as that of nitrogen gas (N2). For nitrogen, Pc = 33.5 atm and Tc = 126 K. The tank dispenses air to the diver through a regulator, delivering 0.5 L of air per breath, at a pressure of 2 atm and temperature of 25 degrees C. The diver takes 20 breaths per minute. How long can the diver stay under water?
How do you solve this problem is the answer is around 120 minutes?
Explanation / Answer
Moles of air required for 0.5L of air per breath at 2atm and 25 deg.c (25+273.15=298.15)
n= 2*0.5/(0.08206*298.15)= 0.040873 mol/per breath
number of breaths the diver takes 20 breaths/minutes
moles of air required.per minuted = 0.040873*20 mol/minute=0.817455 moles/minute
From
Ideal gas law can't be used at a pressure of 250atm hence based on crticia properites
compressibilty factor will have to be determined
Tr= T/Tc= (25+273.15)/ 126= 2.36627
Pr= P/Pc= 250/33.5 =7.462687
From thermodynamic tables, Zo and Z1 need to be calculated
Zo =1.1 and Z1= 0.32
for Nitrogen the accentirc factor =0.040
Z=Z0+acentric factor*Z1
Z= 1.1+acentric factor*0.040 =1.1+0.32*0.040 =1.1128
From PV= nZRT
n= PV/ZRT= 250*10/(1.1128*0.08206*298.15)= 91.82 moles
moles consumed per minute =0.817455
the diver can stay for 91.82 moles/ 0.817456 moles.minute =112minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.