You will need to use the ideal gas constant: R = 0.083145 L·bar/(mol·K) Sulfur d
ID: 895413 • Letter: Y
Question
You will need to use the ideal gas constant: R = 0.083145 L·bar/(mol·K)
Sulfur dioxide, SO_2(g), can react with oxygen to produce sulfur trioxide, SO_3(g), by the following reaction The standard enthalpies of formation for SO_2(g) and SO_3(g) are Calculate the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 4.69 L of SO_2(g) is converted to 4.69 L of SO_3(g) according to this process at a constant pressure and temperature of 1.00 bar and 25.0 degree C. Assume ideal gas behavior.Explanation / Answer
V = 4.69 L of SO2
V2 = 4.69 L of SO3
P = 1 bar
T = 25°C
R = 0.083145 Lbar/molK
find heat
2SO2 + O2 --> 2SO3
Find the heat of reaction
Hrxn = Hproducts - Hreactants = 2*-395.7 kJ/mol - 2*-296.8 kJ/mol = -197.8 kJ
Hrxn = -197.8 kJ
Find initial moles of SO2
PV = nRT
n = PV/RT)
n = 1bar * 4.69L / (0.083145*298K ) = 0.18928 mol of SO2
find moles of SO3
PV =nRT
n = PV/(RT) = (1bar*4.69L)/(0.08314 * 298) = 0.18928 mol of SO3
Therefore
if 2 mol of SO3 produced will libreate H = -197.8 kJ
Therefore
0.18928 mol of SO3 will give = 0.18928/2 * -197.8 = -18.72 kJ
E = -18.72 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.