You wish to prepare 800 mL of a buffer solution at pH 5.10 that utilizes the ace
ID: 894941 • Letter: Y
Question
You wish to prepare 800 mL of a buffer solution at pH 5.10 that utilizes the acetic acid/acetate equilibrium and has a total acetate concentration (acetic acid plus acetate concentrations) of 1.00 M. In your lab, you discover that you don't have any aceitc acid, but you do have a large bottle of sodium acetate dihydrate, NaC2H3O2*2H2O. You also have a bottle of 1.50 M NaOH. You know that you can make the buffer by dissolving the correct mass of sodium acetate dihydrate in water and then adding the appropriate volume of NaOH before diluting to final volume. How many mL of the 1.50M NaOH solution are required to be added to the solution during preparation to attain an expected pH of 5.10?
Explanation / Answer
pH of acidic buffer = 5.1
pH = pka + log(salt/acid)
5.1 = 4.74 + log(salt/acid)
(salt/acid) = 10^0.36 = 2.29 ------- 1
salt+acid = (800/1000)*1 = 0.8 ------- 2
2.29acid + acid = 0.8
acid = 0.243
base = 0.8-0.243 = 0.557
take 0.243+0.557 = 0.8 mole of (NaC2H3O2*2H2O)
amount of NaC2H3O2*2H2O) must be taken = 0.8*118
= 94.4 grams
No of moles of NaOH must be taken = V*1.5 = 0.557
V = volume of NaOH = 0.557/1.5 = 0.371 L
V = volume of NaOH = 371 ml
so take 94.4 grams of NaC2H3O2*2H2O , 371 ml volume of NaOH and make the solution up to
800 ml solution
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.