You wish to prepare a buffer solution containig NaN3 and HN3. You have to prepar
ID: 1066637 • Letter: Y
Question
You wish to prepare a buffer solution containig NaN3 and HN3. You have to prepare the solution first .
a) 187g of sodium azide is dissolved in water to make a solution with a final volume of 1.0L. What is the concentration and pH of the solution?
b) What is the molarity of a solution made by adding 120.0 mL of a 6.0M HN3 to water to a final volume of 250.0 mL ?
c) What volume of the NH3 made in part B is needed to add to 100.0 mL of the NaN3 solution of made in part A to make a buffer at pH=5.00 ?
Explanation / Answer
a)
molar mass of sodium azide = 65 g/mol
now, 187g * 1mol/65g = 2.88 moles/L = 2.88 M
N3^- + H2O --> HN3 + OH^-
Ka hydrazoic acid = 2.5*10^-5
Kb azide = 4*10^-10
Kb = 4*10^-10 = [H3N][OH-]/[NaN3] = (x)(x)/2.88
x^2 = 11.52*10^-10
x = [OH-] = 3.39*10^-5
pOH = 4.46
pH = 9.53
b) (120ml)(6M) = (250ml)(x M) and x = 2.88 M HN3
c) pH = pKa + log [NaN3]/[HN3]
5 = pKa + log [NaN3]/[HN3]
log [NaN3]/[HN3] = 5 - 4.6 = 0.4
[NaN3]/[HN3] = 2.5
0.1L * 2.88mol/L = 0.288 mole NaN3
0.288/x = 2.5
x = 0.115
(xL)(2.88mol/L) = 0.115 mol
x = 0.04 L
Need to add 40 ml of 2.88 M HN3
Now we will end with 2.05 M NaN3 and 0.82 M HN3 and ratio will be 2.5 : 1 as needed
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.